Разлика помеѓу преработките на „Абланица“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница (2) using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB)
с (Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница (2) using AWB)
:''За други значења на попимот Абланица, видете на [[Абланица (појаснување)|појаснителната страница]]''
 
'''Абланица''' е туристичка населба распространета на двете страни на реката [[Брегалница]], во истомената долина. Се наоѓа на 2&nbsp;км од [[Берово]] и е место со најмногу и најатрактивни археолошки локалитети во [[Општина Берово|општината]]<ref>{{наведена книга|title=Берово. Допри до природата|publisher=Општина Берово|date=2010|url=http://www.scribd.com/doc/41748847/brosuraBerovo|language=македонски}}</ref>. Во населбата има околу 130 викенд куќи, а дел од нив се приватни сместувачки капацитети во општината. Исто така Абланица е поврзана и со туристичката населба [[Равна Река]] во [[Општина Пехчево]] со пешачка патека која е долга само 4 километри, а исто така преку неа минува и пашечка патека Берово – Абланица – [[Беровско Езеро]]<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://berovo.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=365:2010-12-17-13-39-53&catid=40:vesti-berovo&Itemid=62|title=Пуштена во употреба туристичко-рекреативна патека Берово - Абланица|publisher=Општина Берово|language=македонски|accessdate=2012-05-12}}</ref>. Поради големата популарност на населбата, за потребите на туристите била изградена [[Црква „Св. Недела и Св. Петка“ - Абланица|црквата „Св. Недела и Св. Петка“]].
 
== Поврзано ==
*[[Беровско Езеро]];
*[[Црква „Св. Недела и Св. Петка“ - Абланица|Црква „Св. Недела и Св. Петка“]]<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://www.malesh.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=432|title=Осветена црквата во Абланица|date=Понеделник, 11 Октомври 2010 20:59|publisher=Малеш|language=македонски|accessdate=2012-05-12}}</ref>
 
== Наводи ==