Разлика помеѓу преработките на „Тахир Синани“

Одземен 1 бајт ,  пред 11 месец
с
→‎top: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7675518 (translate me))
с (→‎top: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
 
предавач во Академија.
 
Тој директно помогнал во организирањето и управувањето на војната на [[ОВПМБ]] во [[Источно Косово]]. Пролетта од [[2001]] година се приклучил кон редовите на [[ОНА]], во зоната на [[Гостивар]] како командант на Бригадата 116. Додаден како терорист во листите на [[ЕУ]] од [[16 јули]] [[2001]]<ref>{{цитиранаНаведена мрежна страница|url=http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackeu.htm|title=Европска црна листа|language=македонски|accessdate=2010-12-25}}</ref> и листите на [[Македонија]] од [[27 јули]] [[2001]]<ref>{{цитиранаНаведена мрежна страница|url=http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackmk.htm|title=македонска црна листа|language=македонски|accessdate=2010-12-25}}</ref>.
 
Заедно со уште четри членови на ОНА загинал во подготовка на експлозивни направи.
 
== Наводи ==