Разлика помеѓу преработките на „Дабниште“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Културни и природни знаменитости: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → Наведена мрежна страни using AWB
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: 19ти век → 19 век using AWB)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → Наведена мрежна страни using AWB)
== Културни и природни знаменитости ==
 
;Цркви<ref>{{наведена книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref><ref name="епархија">{{цитиранаНаведена мрежна страница|url=http://www.povardarska-eparhija.org.mk/pe//index.php?option=com_content&task=view&id=378&Itemid=55|title=Цркви во Маренската парохија|publisher=Повардарска епархија|language=македонски|accessdate=5 февруари 2018}}</ref>
* [[Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Дабниште|Црква „Успение на Пресвета Богородица“]] — главна селска црква