Разлика помеѓу преработките на „Света“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошките локалитети → археолошките наоѓалишта using AWB
с (→‎Културни и природни знаменитости: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошките локалитети → археолошките наоѓалишта using AWB)
[[Податотека:Freska na Sv. Kiril i Metodij od Sv. Pantelejmon Svetanski.jpg|мини|300п|десно|Фреска на [[Св. Кирил и Методиј]] од црквата „[[Црква „Св. Пантелејмон“ - Света|Св. Пантелејмон]]“ во Света]]
 
Селото се верува дека е доста старо, за што сведочат и археолошките локалитетинаоѓалишта, [[Стари Гробишта (Света)|Стари Гробишта]] и [[Широка Леска (Света)|Широка Леска]]. Стари Гробишта или Црквиште претставува црква и некропола од средниот век, сместен на околу 200 метри југозападно од селото. Во 1970 година била подигната новата црква „Св. Петка“ користејќи ги старите темели, кои се видливи и припаѓале на некогашната црква „Св. Пантелејмон“. Околу црквата се наоѓаат гробови градени од камени плочи.<ref name=":1" />
 
Света за првпат се споменува во турските пописни дефтери од 1468 година според кои броело 48 семејства, 5 вдовици и 3 неженети, или вкупно 263 жители. Во 1568 година брои 47 семејства, 2 вдовици и 11 неженети (христијани) и едно муслиманско семејство, кога вкупниот број на жители бил 279. Селото плаќало вкупно 4.773 акчиња годишно данок.<ref name=":0" /> Семејствата секогаш биле многубројни, со околу 20 до 30 члена. Христијаните не сакале да ја кажуваат точната бројка заради заштита од данокот во крв.<ref name=":1" />