Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Црква Светите Климент и Пантелејмон: Јазична исправка, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB
с (→‎Претклиментов период: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Црква Светите Климент и Пантелејмон: Јазична исправка, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB)
{{main|Светите Климент и Пантелејмон}}
 
Црквата Светите Климент и Пантелејмон доминира на локалитетотнаоѓалиштето Плаошник. Црквата е изградена и осветена на 11 август 2002. година. Црквата Свети Климент и Пантелејмон е така наречена во чест на Свети Климент Охридски кој првобитно го изградил храмот на ова место и на Свети Пантелејмон на кого првобитно била посветена. За изградбата на црквата по проект на архитектот Тања Паскали Бунташеска, од [[Охридски завод и музеј|Охридскиот завод и музеј]], во што учествувале околу 200 стручни лица и градители, биле потрошени над 1 милион евра во најголем дел владини средства. Камен темелникот на возобновената црква бил поставен во 2000. година, а обновувањето било по претпоставен изглед, врз темелите на старата црква, и како пример биле земени црквите од Охрид и неговата околина кои хронолошки припаѓаат на одредени фази на Св. Пантелејмон.<ref>[http://www.vest.com.mk/default.asp?id=41626&idg=3&idb=625&rubrika=Kultura Вест 08.09.2002: Се осветува Светиклементовиот храм на Плаошник.]</ref>
 
Светиклиментовиот гроб во новиот храм е на старата гробна конструкција, целиот под стакло, а над него има саркофаг од мермер во кој се наоѓа ковчежето со моштите на свети Климент.