Разлика помеѓу преработките на „Славонски Брод“

Одземени 8 бајти ,  пред 9 месеци
с
Застарено име, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB
с (Застарено име, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB)
Населба на овој дел од Хрватска постоела уште во [[Праисторија|праисториско време]], благодарениe на поволната географска положба, умерената континентална клима, плодната почва и близината на реката. Градот го доби името ''Брод'' кое на почетокот значело место на кое се прегазува реката, а после и средство за остварување на истото.
 
На североисточниот дел на градот, наво локалитетотмесноста ''Галово'', не многу одамна е откриено богато наоѓалиште на античка култура од раното [[камено време]]. Освен фактот дека се работи за најголемото наоѓалиште од каменото време на подрачјето на Северна Хрватска, исклучително е значајно да се нагласи дека пронајдените остатоци го потврдуваат 8.000 години старото населување на Брод.
 
Денес Славонски Брод е сообраќаен град на автопатот кој ја поврзува [[Средна Европа|Средна]] и [[Западна Европа]] со [[Мала Азија]]. Како административен центар на жупанијата и индустриски центар, Славонски Брод и понатаму расте и се развива, поготово во последните десетина години.
| style="text-align:right;"| 4.015
|}
 
 
=== Славонски Брод (населено место) ===
* [http://www.brod.hr/ Теквондо клуб Брод]
* [http://www.oriovac.com/ Шаховски клуб Ориовац]
 
 
{{Бродско-посавска жупанија}}