Разлика помеѓу преработките на „Тринилски тигар“

Одземени 6 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB
с (Bot: Migrating 11 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1541406 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB)
}}
'''Тринилскиот тигар''' (''Panthera tigris trinilensis'') е [[фосил]]ен [[подвид]] на [[тигар]]. Фосилите датираат од пред околу 1,2 милиони години, и се пронајдени наво локалитетотмесноста [[Тринил]], на островот [[Јава]] во [[Индонезија]]. Овој подвид бил опишан во [[1908]] година, а типичниот примерок е дел од колекцијата на Дубоа (Dubois Collection) во Националниот музеј за историја на природата во [[Лајден]], [[Холандија]]. Иако овие фосилли се пронајдени на Јава, се смета дека тринилскиот тигар не е директен предок на [[јавански тигар|јaванскиот подвид]]. Јаванскиот тигар се претпоставува дека потекнува од предок кој дошол од [[Кина]]. Најверојатно тринилскиот тигар изумрел пред околу 50 000 години<ref>Van den Hoek Ostende. 1999. Javan Tiger - Ruthlessly hunted down. [http://www.naturalis.nl/300pearls 300 Pearls - Museum highlights of natural diversity]. Downloaded on 11 август, 2006.</ref>.
== Наводи ==