Разлика помеѓу преработките на „Амазон (појаснување)“

Social type
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Амазон на Амазон (појаснување))
(Social type)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
<br />
Поимот '''Амазон''' може да означува или да се однесува на:
 
* YEAH!
* Област во [[Бразил]] - [[Амазонија]]
*
* Река во Бразил - [[Амазон (река)|Амазон]]
*
* Женски [[Хероина|хероини]] (воини) - [[Амазонки]].
*
* [[Amazon.com]] - [[САД|американска]] компанија која се бави со онлајн продажба, со седиште во [[Сиетл, Вашингтон]]
 
{{Појаснување}}
Анонимен корисник