Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

Одземени 8 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Пишани извори: Правописна исправка, replaced: 12тиот век → 12 век using AWB
с (→‎Пишани извори: Отстранување на категорија using AWB)
с (→‎Пишани извори: Правописна исправка, replaced: 12тиот век → 12 век using AWB)
Многу малку е познато за Источните Словени отприлика до 859та година,датата од која започнува, според Примарната Хроника. Причините за одсуството на пишан јазик (Кирилското писмо,направено околу 863 година беше посебно за Словените) и изолираноста на Источно Словенските територии.Тоа што е малку познато доаѓа од археолошките наоди, странски патеписци кои патувале во Киевска Русија, и лингвистичните компаративни анализи на Словенските јазици.
 
Откриени се неколку Руски документи кои датираат пред 11тиот век . Најраниот откриен манускрипт со информации за историјата на Киевска Русија е Примарната Хроника, напишана при крајот на 11тиот и почетокот на 12тиот12 век. Во неа се спомнати 12 Словенски племенски унии кои, живееле на просторот помеѓу [[Балтичкото]] и [[Црното Море]]. Овие племенски унии беа Полјаците,Древлјаните, Дреговичите, Радимичите, Вјатичите, Кривичите,Словенците, Дулебите, Белите Хрвати, Северјаните, Уличите и Тиверците.
 
[[Податотека:Origins 700.png|thumb|340px|left|Источните Словенски племиња во осмиот век]]