Разлика помеѓу преработките на „Пјер де Ферма“

Одземени 8 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Живот: Правописна исправка, replaced: 15тиот век → 15 век using AWB
с (Правописна исправка, replaced: 17тиот век → 17 век using AWB)
с (→‎Живот: Правописна исправка, replaced: 15тиот век → 15 век using AWB)
 
==Живот==
Пјер Ферма е роден во Бомон де Ломањ, Франција,во голема куќа од 15тиот15 век која денес е претворена во музеј. Ферма има баскиско потекло. Неговиот татко, Доминик Ферма, втор конзул на Бомон де Ломањ, бил богат трговец со кожа. Имал брат и две сестри. Во средните триесетти години се оженил со Луиз. Имал среќен семеен живот, со 5 деца од кои неговите две керќи станале калуѓерки.
Течно зборувал латински, баскиски, класично грчки, италијански и шпански.
Ферма бил ценет затоа што пишувал песни на неколку јазика, а желно биле исчекувани неговите корекции и подобрени преводи на грчките текстови.