Разлика помеѓу преработките на „Пјер де Ферма“

Одземени 10 бајти ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: 17тиот век → 17 век using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: 17тиот век → 17 век using AWB)
| known_for = [[Теорија на броеви]]<br /> [[Аналитичка геометрија]]<br> [[Фермаов принцип]]<br> [[Веројатност]]<br> '''[[Фермаова последна теорема]]'''}}
 
'''Пјер де Ферма''' ({{IPA-fr|pjɛːʁ dəfɛʁˈma}}; 17<ref>{{cite book|last1=Křížek|first1=M.|last2=Luca|first2=Florian|last3=Somer|first3=Lawrence|title=17 lectures on Fermat numbers: from number theory to geometry|series=CMS books in mathematics|year=2001|publisher=Springer|isbn=9780387953328|page=v}}</ref> август 1601 or 1607/8<ref name=barner>[http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14213014 Klaus Barner (2001): ''How old did Fermat become?''] Internationale Zeitschrift für Geschichte und Ethik der Naturwissenschaften, Technik und Medizin. ISSN 0036-6978. Vol 9, No 4, pp. 209-228.</ref> – 12 јануари 1665) бил [[Французи|француски]] правник во ''[[Парламент]]от'' на [[Тулуз]], [[Франција]], и [[Список на математичари-аматери|математичар-аматер ]] заслужен за раниот развиток на математиката што подоцна довел до [[инфинитезимална пресметка|инфинитезималнаta пресметка]], вклучително и [[адекватност]]. Посебно, тој е заслужен за откривање на неговиот оригинален метод на изнаоѓање на најголемите и најмалите [[ордината| ординати]] на закривените линии. Значаен е неговиот придонес во [[аналитичка геометрија|аналитичката геометрија]], [[веројатност]]а, и [[оптика]]та. Најпознат е по својата [[Фермаова последна теорема]], која ја опишал на белешка на маргината на еден примерок на [[Диофант]]овата' ''[[Аритметика]]''.
 
==Живот==
===Математички достигнувања===
Пјер Ферма живеел во 17тиот17 век,. Како и Декарт кој живеел во исто време и бил исто така французин, студирал право. Математички тие всушност направиле исти откритија. На пример, Ферма почнал со користење на координатниот систем неколку години пред Декарт. Но Декарт бил тој кој ја проширил неговата употреба, па така е наречено според него.
Ферма бил зафатен правник и не дозволувал љубовта кон математиката да го заземе целосно неговото време, за него математиката претставувала хоби. И покрај тоа направил многу математички откритија, но се зборува дека не сакал ништо да биде објавено, единствената работа што била објавена-ја објавил анонимно.
Ферма им ги праќал своите документи по пошта на најбрилијантните математичари во Франција.
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ферма, Пјер де}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Ферма, Пјер де}}
[[Категорија:Родени во 1601 година]]
[[Категорија: Починати во 1665 година]]
[[Категорија:Математичари од 17 век]]
[[Категорија:Французи од 17 век]]