Разлика помеѓу преработките на „Станислав Бинички“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Училиште „Станислав Бинички“: Праовписна исправка, replaced: 20тиот век → 20 век using AWB
с (→‎Училиште „Станислав Бинички“: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
с (→‎Училиште „Станислав Бинички“: Праовписна исправка, replaced: 20тиот век → 20 век using AWB)
 
== Училиште „Станислав Бинички“ ==
Во почетокот на 20тиот20 век, фомирано е училиштето за ниско музичко образование, со седиште во Белград, во улицата „Сењачкој“ број 31, која го носи називот по Станислав Бинички. Низ ова школо поминале многу врвни уметиници на денешницава, коишто основното музичко образование го стекнале од врвни педагоги и стручњаци од ова школо.
Некои од споменатите музички уметници, денес на светски признат глас се: [[Александар Маџар]], [[Ивица Ватович]], [[Бојан Чалдович]], [[Радмила Вардалич]] и многу други.
Тие го стекнале знаењето од: [[Војислав Вукович Терзич]], [[Радојке Херман]], [[Емилије Герасимович]], [[Душана Антоновича]] и други музички педагози.