Дабниште: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Родови: Јазична исправка, replaced: 19ти век → 19 век using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Културни и природни знаменитости: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: 19ти век → 19 век using AWB)
Како родови во Дабниште се споменуваат:<ref name="книгатиквеш" />
*'''Старинци:''' ''Ѓоровци (1 к.). и Атанасовци (4 к.)''
*'''Доселеници:''' ''Шалевци (1 к.)'' доселени се од селото [[Бегниште]]. Подалечно потекло од [[Мариово]]; ''Бакевци-Митревци (1 к.)'' доселени се од селото [[Ваташа]], уште подалечно потекло од селото [[Пепелиште]]; ''Крачевци-Ајазовци (5 к.)'' доселени се од селото [[Бегниште]]. Уште подалечно потекло од областа [[Азот (област)|Азот]]; ''Сејменовци (1 к.)'' доселени се однекаде; ''Мирчевци (1 к.)'' доселени се од селото [[Врпско]] во [[Мариово]]; ''Барамачовци (3 к.)'' доселени се од селото [[Полчиште]] во [[Мариово]] на почетокот од 19ти19 век. Во тоа време некои од нив се иселиле и во селото [[Бегниште]]. А имаат роднини и во селото Полчиште; ''Грковци (4 к.)'' доселени се од селото [[Бегниште]]. Уште подалечно потекло од околината на [[Бер]] во [[Грција]]; ''Колчевци (2 к.)'' доселени се од селото [[Конопиште]]; ''Илевци (1 к.)'' доселени се во 1860 година од селото [[Кошани]], таму се доселиле од селото [[Бегниште]]. А во [[Бегниште]] од некое село во [[Азот (област)|Азот]]; ''Бакарјовци (3 к.)'' доселени се во 1870 година од селото [[Гарниково]], а таму од некое село во [[Азот (област)|Азот]]; ''Туковци (1 к.)'' доселени се околу 1870 година од селото [[Клиново]] во [[Мариово]]; ''Левовци (3 к.)'' доселени се исто така од селото [[Клиново]]; ''Ѓорчевци (1 к.)'' доселени се од селото [[Добротино]]; ''Сакалијовци (1 к.)'' доселени се од селото [[Рожден]] во [[Мариово]]; ''Миндевци (2 к.)'' доселени се од селото [[Зборско]] во [[Меглен]]; ''Ицковци (1 к.)'' доселени се од селото [[Добротино]]; ''Ставровци (2 к.)'' доселени се од селото [[Бунарче]]. Уште подалечно потекло од [[Мариово]]; ''Мајсторовци (3 к.)'' доселени се од селото [[Бунарче]]. Уште подалечно потекло од селото [[Бегниште]].
<!--== Општествени установи ==-->