Разлика помеѓу преработките на „Еренбрајтштајн“

Одземени 18 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Претходни градби: Правописна исправка, replaced: 9-тиот век → 9 век (2) using AWB
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Исто така види → Поврзано using AWB)
с (→‎Претходни градби: Правописна исправка, replaced: 9-тиот век → 9 век (2) using AWB)
 
 
=== Претходни градби ===
Еренбрајтштајн, ридот на кој сега се наоѓа истоимената тврдина, првпат се насели во 4-от милениум п.н.е., утврдувањата биле изградени во 10-тиот и 9-тиот век п.н.е. Во третиот и четвртиот век од н.е., таму се наоѓала римска тврдина. Повеќе населби следеа во 8-от / 9-тиот век под [[Каролинзи|династијата Каролингија]] .<ref name="Booklet"/> {{Rp|2,17}}
 
Во околу 1000г Еренберт подигнал замок на ридот. Неговото првично име "Burg Ehrenbertstein" подоцна станал ''Бург Еренбрајтштајн'' .