Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Одземени 8 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Богатство и слава: Правописна исправка, replaced: 0тиот век → 0 век using AWB
с (→‎Основни биографски податоци: Правописна исправка, replaced: чија што → чијашто using AWB)
с (→‎Богатство и слава: Правописна исправка, replaced: 0тиот век → 0 век using AWB)
== Богатство и слава ==
 
Со самото појавување на Microsoft на пазарот за информатичка технологија богатството на Бил Гејтс тргнало по растечка линија која никогаш не ја сменила насоката. Во 1987 година официјално станал билионер според магазинот Форбс. Бил сè уште немал наполнето ни 32 години. Станал најмладиот билионер кој тоа го постигнал сам и со свој труд. Таа година тежел 1.25 билиони долари. Подоцна Тајм магазинот го класифицирал меѓу 100те највлијателни луѓе на 20тиот20 век, како и еден од 100те највлијателни луѓе за 2004та,2005та и 2006та година. Во 2006 година бил изгласан како 6ти на листата "Херои на Нашето Време", но првото место на листата на еден медиум го однел во 1998 на листата "Топ 50 сајбер елита". 2011та ја помина како 5ти најмоќен човек на планетава според Форбс магазинот.
Во 1991вата година владата на Соединетите Американски Држави се посомнеавала во Microsoft дека држи монопол на американскиот пазар. Истражувањето траело до 1993та година. Следната година одделот за правда на владата на САД поднела тужба против Microsoft. Сепак судењето започнало дури во 1998мата година. Било донесено решение Microsoft да биде поделен на два дела, еден за производство на оперативниот систем, и друг за останатиот софтвер. Но сепак сето тоа завршило во 2007мата година.