Брсјачка носија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена на застарен поим, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена на застарен поим, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Брсјачката етничка целина го зафаќа [[Југозападен регион|југозападниот]] дел на [[Македонија]]. Таа е, всушност, најголемата етничка целина во чиј состав влегуваат многу помали и поголеми пределски целини, секоја со свои посебни етнички особини и со карактеристични народни носии.
 
[[Податотека:Ornament from Bitola Area 03.JPG|мини|170п|десно|Вез од Битолско Поле]]
 
Во составот на Брсјачката етничка целина влегуваат пределите:
 
* [[Народни носии од Струшки Дримкол|Струшки Дримкол]]
* Струшко Поле
* [[Народни носии од Малесија|Малесија]]
* Дебрца
* Дебарца
* [[Народни носии од Кичевија, Порече и Железник|Кичевија, Порече и Железник]]
* [[Народни носии од Преспа|Преспа]]
* Тиквеш
* Бабуна
* делови од подгрупата [[Народни носии од Средно-вардарска подгрупа|Средно-вардарска]].
 
== Карактеристики ==