Разлика помеѓу преработките на „Малесија“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Географија: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
с (→‎Географија: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB)
 
== Географија ==
Областа Малесија е сместена на планината [[Караорман]]. Го опфаќа целиот слив на Збашка Река (или Голема Река), десна притока на [[Црн Дрим]]. На исток се граничи со [[ДебарцаДебрца]], на северозапад со Дебарска Жупа, на запад со [[Дебарски Дримкол]], а на југ со Струшко Поле. Релјефот е ридски и планински. Климата е планинска.
 
== Населени места ==