Разлика помеѓу преработките на „Боливиска војна за независност“

Замена на Image:Bolivar_Arturo_Michelena.jpg со Image:Portrait_of_Simón_Bolívar_by_Arturo_Michelena.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: best image quality).
с (→‎„Републикети“: Јазична исправка, replaced: Родригез → Родригес using AWB)
(Замена на Image:Bolivar_Arturo_Michelena.jpg со Image:Portrait_of_Simón_Bolívar_by_Arturo_Michelena.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: best image quality).)
 
[[File:Capitulación_de_Ayacucho1.jpg|thumb|лево|200px|Капитулацијата на Ајакучо. Последната битка на Шпанската Империја во Јужна Америка против своите поранешни колонии.]]
[[File:Independence treaty of Bolivia.jpg|thumb|right|200px|Актот на независноста на Боливија.]]
[[File:Bolivar_Arturo_MichelenaPortrait of Simón Bolívar by Arturo Michelena.jpg|thumb|right|200px|Боливија е една од ретките држави именувани по личност.]]
Во меѓувреме, [[Симон Боливар]], кој е еден од најзначајните борци за независност на Јужна Америка,<ref>{{harvp|Briggs|2010|p=338}}</ref> и [[Хозе де Сан Мартин]], се здружиле во ослободувањето на сите територии од шпанска власт. Сан Мартин, по потекло од [[Аргентина]], одиграл значајна улого во [[Чилеанска војна за независност|ослободувањето на Чиле]], а веднаш по независноста на Чиле кренал кон Перу. Сан Мартин сметал дека целосното елиминирање на шпанската власт од Латинска Америка може да се направи преку поразувањето на монархистите во Перу.<ref>{{harvp|Masur|1969|p=333}}</ref> Во тој период Чаркас бил под управа на [[Вицекралство Лима|Вицекралството Лима]] и така со ослободувањето на Перу ќе се ослободи и Чаркас.<ref name="Arnade_66"/> Исто така тој верувал дека додека Шпанија имала контрола врз морињата истата ќе има присуство и на континентот, па поради ова верување тој сознал флота заедно со лордот [[Вилијам Кокрејн|Кокрејн]], кој им се придружил на чилеанските сили во 1819 година.<ref name="Masur_337">{{harvp|Masur|1969|p=337}}</ref>[[Армија на Андите|Силите на Сан Мартин]] ја презеле [[Лима]] во јули 1821 година и ја објавиле [[Објавување на независноста на Перу|независноста на Перу]].<ref>{{harvp|Dupuy|1993|loc="Aftermath of Independence 1825–1850"}}</ref> Таму Сан Мартин се соочил со голем отпор на монархистите кои преостанале.<ref>{{harvp|Masur|1969|p=336}}</ref> За тоа време, неговата армија почнала да се распаѓа, што од болести, што од дезертирања. Сан Мартин немал друга опција освен да го замоли Симон Боливар да им помогне.<ref name="Masur_337"/> Тие се сретнале за време на [[Гвајакилска средба|Гвајакилската средба]] но не се согласиле за формата на владата која требало да се основа по ослободувањето на државите<ref name="Masur_337"/> и така двајцата кренале по свој пат. Сан Мартин се вратил во Перу и дал отказ од позицијата [[Заштитник на Перу]].<ref>{{harvp|Masur|1969|p=341}}</ref> Од другата страна пак Боливар сметал дека била негова должноста да го ослободи континентот од шпанска власт, па така заминал за Лима. Штом стигнал во Лима на 1 септември 1823 година, тој презел контрола.<ref name="Masur_383">{{harvp|Masur|1969|p=383}}</ref>