Андријана Јаневска: Разлика помеѓу преработките

Додадени 332 бајти ,  пред 2 години
Нови синглови и албуми
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
(Нови синглови и албуми)
 
== Биографија ==
Андријана Јаневска е родена во Скопје, каде моментално живее и работи<ref name=anj>[http://www.andrijana.com.mk/Default.aspx?id=d6dd9f05-0637-4325-8054-816f23054e3a#topPage Биографија на Андријана Јаневска]</ref>. Таа е доцент на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Редовно е вработена во Македонската Опера и Балет, како прва виолина. Освен виолина, свири пијано, гитара и бас гитара, а првата композиција ја има напишано на 11 години<ref name=anj/>. Музичката наобразба ја започнува во нижото музичко училиште на 6 годишна возраст, продолжува во Средното музичко училиште, дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот виолина во 2004 година и магистрира во 2011 година на отсекот „Музичка теорија и педагогија“ оддел „Методика на музичка настава“<ref name=anj/>. Моментално ги завршува докторските студии на Институтот за националнафолклор историјаво Скопје.
Дебитира на Скопје фест, 1998. Повторно настапува на Скопскиот фестивал 2000 година каде го лансира мега хитот „Твоето писмо, моја Библија“. За време на летото, 2000 година, настапува низ повеќе градови во Австралија<ref name=anj/>. Во март, 2001 година на Скопскиот фестивал освојува гранд при награда со песната Носталгија<ref name=anj/>. Во јули, 2001 го промовира првиот солистички албум „Моја Библија“ кој содржи 12 песни<ref name=anj/>. Во 2002-ра година, повторно се натпреварува на изборот за песна на Евровизија, каде со песната „О Шери, мон Шери“ го освојува второто место<ref name=anj/>.
Во јуни, 2006 година, го лансира реге хитот „Ден“, а во Август истата година настапува на Охрид фест со песната „Сонце“<ref name=anj/>. За време на фестивалот го промовира вториот солистички албум „Ден“<ref name=anj/>.
* Запивалки (детски приспивни песни и приказни) - 2015
* Слушни, пеј, играј... (традиционални детски песни) - 2017
*Бог и јас (циклус соло песни за мецо сопран, виолина, пијано и гитара)
*ATISARGA (feat Bostjan Leben) - 2019
 
== Синглови ==
* Еден ден (дует со Мијата) - 2014
* Без милост (2016)
*Children of the Cosmos (2017)
*Daj poljubi me (2019)
*Заветна (дует со Игор Дурловски) - 2019
 
=== Спотови ===
|-
| ''Без милост ''|| 2016. ||
|-
|Daj poljubi me
|2019
|Hamar Media, Josip Šuker
|}
 
Анонимен корисник