Разлика помеѓу преработките на „Салпи“

Одземени 153 бајти ,  пред 1 месец
Бришење на "Salpenkette33.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Racconish поради: per c:Commons:Deletion requests/File:Salpenkette33.jpg.
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
(Бришење на "Salpenkette33.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Racconish поради: per c:Commons:Deletion requests/File:Salpenkette33.jpg.)
 
 
== Систематика ==
 
[[Податотека:Salpenkette33.jpg|десно|350п|мини|Синџиреста колонија од салпи гледана одблизу.]]
Иако салпите се слични со [[Медуза|медузите]] во својот изглед и лебдечко-пливачкиот начин на живот, тие градбено се најблиски со [[‘Рбетници|‘рбетниците]]. Се користат како една од почетните точки при објаснувањето на [[еволуција]]та на ‘рбетните животни.