Југозападен Регион: Разлика помеѓу преработките

Додадени 86 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Југозападниот регион''' е еден од осумте статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион граничи со следните региони: [[пелагониски регион|Пелагонискиот]], [[полошки регион|Полошкиот]], [[скопски регион|Скопскиот]] и [[вардарски регион|Вардарскиот]].
 
== Општини ==
# {{општинскигрб|Општина Вевчани}}
# {{општинскигрб|Општина Дебар}}
# {{општинскигрб|Општина ДебарцаДебрца}}
# {{општинскигрб|Општина Кичево}}
# {{општинскигрб|Општина Македонски Брод}}