Разлика помеѓу преработките на „Лугунци“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
Според истражувањата од 1929 година, родови во селото се:
 
*Божиновци (дел од нив го носат и презимето Лазаровски по нивниот прадедо Лазар кој датира во селото од пред 1900 година)
 
*'''Доселеници:''' ''Влкановци (5 к.)'' доселени се од [[Грција]]. Во [[Рудник (Велешко)|Рудник]] за нив се зборува дека се доселени од [[охридско]]; ''Кусевци (1 к.)'' доселени се од [[Кривопаланечко|кривопаланечко;]] ''Шоповци (7 к.)'' се делат на ''Васевци и Ѓоргијовци'', доселени се од некое село [[Трново (појаснување)|Трново]] над [[Куманово|Куманово;]] ''Ѓоровци (6 к.)'' доселени се од кај [[Гнилане]] во [[Косово и Метохија|Косово;]] ''Јанкуловци (1 к.)'' не знаат од каде се доселени. Во [[Рудник (Велешко)|Рудник]] за нив се зборува дека се од околинат на [[Призрен]] во [[Косово и Метохија|Косово;]] ''Јовановиќ (1 к.)'' дошол како домазет од селото [[Ѓуземелци]], а уште подалечно потекло од [[Горобинци]] во [[Овче Поле]].<ref>{{Наведена книга|title=Северна велешка села|last=Филиповиќ|first=Миленко|publisher=Етнографски музеј|year=1935|isbn=|location=Белград|pages=}}</ref>
Анонимен корисник