Увс (покраина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Лоцирана → Сместена using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB)
}}
 
'''Увс''' ({{lang-mn|Увс}}) е една од 21 [[покраини во Монголија]]. Сместена е во западниот дел на земјата, оддалечена 1336 kmкм од [[Улан Батор]]. Главен град е [[Уналгом]]. Името на покраината доаѓа од езерото [[Увс Нур]].
 
== Административна поделба ==