Разлика помеѓу преработките на „Резекне“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB
с (→‎Надворешни врски: Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB)
}}
 
'''Резекне''' ([[латвиски јазик|латвиски]]: ''Rēzekne''; [[руски јазик|руски]]: ''Резекне'') е град во [[Латвија]] во регионот [[Латгалија]]. Резекне често се именува како ''Latgales sirds'' што значи „срцето на [[Латгалија]]“. Градот е изграден на седум брда и се наоѓа на околу 242 kmкм источно од [[Рига]]. Во 2008 година се проценило дека градот имал 35.883 жители, од кои мнозинство се [[Руси]].
 
== Население==