Разлика помеѓу преработките на „Нумеричка анализа“

Додадени 10 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎'''Дискретизација и нумеричка интеграција''': Јазична исправка, replaced:  km →  км (5) using AWB
с (→‎'''Нумеричка стабилност и добро условени проблеми''': Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB)
с (→‎'''Дискретизација и нумеричка интеграција''': Јазична исправка, replaced:  km →  км (5) using AWB)
| '''км/ч'''|| 140|| 150|| 180
|}
Ако се направи дискретизација, би требало да каже дека брзината на автомобилот била константна од 0:00 до 0:40, а потоа од 0:40 до 1:20 и конечно од 1:20 до 2:00. На пример, вкупното растојание во првите 40 минути е апроксимативно околу (2/3 h × 140 км/ч) = 93.3 kmкм. Ова ќе ни овозможи да се процени вкупното поминато растојание како што е 93.3 kmкм +100 kmкм + 120 kmкм = 313.3 kmкм, што е пример за нумеричка интеграција
 
== '''Генерирање и ширење на грешки''' ==