Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

с
→‎Универзитетско село: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (3) using AWB)
с (→‎Универзитетско село: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB)
 
 
== Универзитетско село ==
Универзитетското село, во кое беа сместени спортистите се наоѓа во [[Нов Белград]], на 15 kmкм од [[Аеродром Никола Тесла|аеродромот Никола Тесла]] и 6 kmкм од центарот на градот и е изградена специјално за овој настан. „Селото“ го сочинуваат 14 објекти со 1.858 модерни станови, деловни и административни згради на површина од 15 ha. Секоја зграда во станбен простор е наречена по еден цвет. По заврѓшувањето на Универзијадата, становите веќе се во продажба.
 
Во рамките на подготовките за Универзијада, беше раселено и нехигиенското насление, од околината на кое се наоѓа Универзитетското село, само за да им се овозможат подобри услови на спортистите.