Разлика помеѓу преработките на „Движење (физика)“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Кинематика: Јазична исправка, replaced:  km →  км (4) using AWB
с (→‎Класична механика: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Кинематика: Јазична исправка, replaced:  km →  км (4) using AWB)
Кинематиката е гранка на класичната механика посветена на проучувањето на движењето, но не и причината за тоа движење. Како таква таа се занимава со различни видови на движења.
 
Во кинематиката се разликуваат две класи на движења: униформно движење и неуниформно движење. Телото се движи униформно кога патува на растојанија во еднакви временски интервали (т.е. со константна брзина). На пример, едно тело патува 5 kmкм за време од 1 час, па 5 kmкм во следниот час итн. континуирано. Униформното движење е тесно поврзано со [[инерција]]та, како што е опишано во [[Прв Њутнов закон|Првиот Њутнов закон]]. Меѓутоа, повеќето познати видови на движења би биле неуниформни движења, бидејќи на поголем број од телата постојано дејствуваат многу различни сили одеднаш, па како такви тие не патуваат еднакви растојанија за еднакви временски интервали. На пример, едно тело патува 2 kmкм за 25 минути, но му се потребни 30 минути за да ги пропатува следните 2 kmкм.
 
{{Гранки на физиката}}