Географија на Босна и Херцеговина: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Граници: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
с (→‎Граници: Јазична исправка, replaced:  km →  км (2) using AWB)
 
== Граници ==
Вкупната површина на земјата изнесува 51 129 [[квадратен километар|км<sup>2</sup>]]. Таа граничи со [[Хрватска]] на север, северозапад и југ со вкупна должина на границата од 932 [[km]], потоа со [[Србија]] на исток со вкупна должина на границата од 312&nbsp;kmкм и со [[Црна Гора]] на југоисток со вкупна должина на границата од 20&nbsp;kmкм.
 
Босна и Херцеговина излегува на [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Самата држава се состои од две географски и историски целини: [[Босна]] која се наоѓа на север со околу 42 000 км<sup>2</sup>, и [[Херцеговина]] на југ. Државата е мала планинска земја. Главен град на земјата е [[Сараево]] со околу 500 000 жители. Од поголемите градови се издвојуваат: [[Бања Лука]], [[Тузла]], [[Мостар]], [[Бихаќ]], и други.