Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Додадени 12 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Географија и клима: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница using AWB)
с (→‎Географија и клима: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
Хондурас е држава во Северна Америка која на север излегува на [[Карипското Море]], додека на југ излегува на [[Тихиот Океан]]. На запад, Хондурас се граничи со [[Гватемала]], на југозапад со [[Ел Салвадор]] и на југоисток со [[Никарагва]]. Климата во државата е тропска, каде јужниот и централниот дел од земјата се релативно топли.
 
Територијата на Хондурас е воглавно составена од планини, но има и тесни долини покрај бреговите. Вкупната површина на Хондурас изнесува 112.492&nbsp;km²км<sup>2</sup> каде живеат околу 7.810.848 жители. Главен град на Хондурас е [[Тегусигалпа]].
 
== Политички систем ==