Ставрополски Крај: Разлика помеѓу преработките

Додадени 22 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (P.Nedelkovski ја премести страницата Ставрополски крај на Ставрополски Крај: Правопис - голема почетна буква на секој дел кај сопствените имиња)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
| [[Федерални окрузи во Русија|Округ]]: || [[Јужен федерален округ|Јужен]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Површина]]: || 66 500 [[km²км<sup>2</sup>]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Население]]: || 2 735 139 ''<small>( 2002)</small>''
| [[Главен град]]: || [[Ставропол]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Густина на население]]: || 41.1 жит. на km²км<sup>2</sup>
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| Повикувачки број: || <code>26</code>
'''Ставрополски крај''' ([[руски]]:Ставропо́льский край) е федерален субјект во [[Русија]]. Административен центар е [[Ставропол]].
 
Се граничи со [[Ростовска област]], [[Краснодарски крај]], републиките [[Калмикија]], [[Дагестан]], [[Чеченија]], [[Кабардино-Балкарија]], [[Северна Осетија]] и [[Карачаево-Черкесија]].
 
Крајот влегува во состав на Северниот-Кавкаски екомомски регион, [[Севернокавкаски федерален округ|Северо-Кавкаскиот федерален округ]].
 
{{commons|Category:Stavropol Krai}}