Разлика помеѓу преработките на „Средоземно Море“

Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Средоземното море → Средоземното Море (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
| reference =
}}
'''Средоземно Море''' — дел од [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]] и е речиси целосно затворено со копно, на север со [[Европа]], на југ со [[Африка]] и на исток со [[Азија]]. Покрива површина од приближно 2,5 милиони km²км<sup>2</sup>.
Средоземното Море или Медитеранот е внатрешно или средоземно море на Атлантскиот Океан. Сместено е помеѓу Европа, Африка и Азија. Зафаќа површина од 2 972 500 км². На запад, преку Гибралтарскиот Проток се поврзува со Атлантскиот Океан, на југоисток преку Суецкиот Канал се поврзува со Црвеното Море и со Индискиот Океан. Средозменото Море, со во основа по линијата со Апенинскиот Полуостров и Сицилија се дели на западен и источен базен.