Разлика помеѓу преработките на „Северна Ирска“

Додадени 12 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
:''Оваа статија е за федералната единица на Обединетото Кралство. За други значења на поимот „Ирска“, видете [[Ирска (појаснување)]].''
[[Податотека:Map of Northern Ireland within the United Kingdom.png|thumb|Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство|250 px]]
'''Северна Ирска''' (на [[ирски]]: ''Tuaisceart Éireann'') е регион, односно држава, во таканареченото [[Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска]]. Површината на Северна Ирска (13843&nbsp;km²км<sup>2</sup>) е скоро еднаква на пола од површината на [[Република Македонија]]. Главен град е Белфаст.
 
Долго време веќе постој конфликт помеѓу Протестантските христијани на Северна Ирска и Католичкото малцинство. Протестанците сакаат Северна Ирска да остане во унија со Велика Британија а Католиците сакаат С. Ирска да се обедини со јужниот сосед, Република Ирска. Во минатиот век се оценува дека загинале 3.500 жители во врска со [[тероризам|тероризмот]] во Северна Ирска од напади извршени од обете горноспоменати страни и со околу 50.000 повредени.