Разлика помеѓу преработките на „Оренбуршка Област“

Додадени 23 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
(поправка на правопис - почетна голема буква на секој дел кај сопствените имиња)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
| [[Федерални окрузи во Русија|Округ]]: || [[Приволшки федерален округ|Приволшки]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Површина]]: || 124 000 [[km²км<sup>2</sup>]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Население]]: || 2 179 551''<small>( 2002)</small>''
| [[Главен град]]: || [[Оренбург]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Густина на население]]: || 17.6 жит. на km²км<sup>2</sup>
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| Повикувачки број: || <code>56</code>
 
'''Оренбуршка Област''' ([[руски]]:Оренбу́ргская о́бласть) е федерална област во [[Русија]]. Административен центар е градот [[Оренбург]].
 
 
{{Commonscat|Orenburg Oblast}}