Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Лезбос користејќи го HotCat)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
'''Лезбос''' ([[грчки]]: Λέσβος) е [[Грчки острови|трет по големина]] [[остров]] во [[Грција]] (после [[Крит]] и [[Евбеја]]) и најголем од [[Северноегејски Острови|Северноегејските Острови]]. Административно островот сочинува една [[општина]] под истото име Лезбос и се наоѓа во Периферијата [[Северен Егеј]]. Најголемиот [[град]] на островот, [[Митилена]], е и управен центар на округот. Помали градови се: Калони, Моливос, Пломари, Ајазос, Ерезос и Петра. Зафаќа површина од 1.632 km²км<sup>2</sup> и население од 92.000.
 
 
{{Грција-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Окрузи во Грција]]
[[Категорија:Острови во Грција]]