Разлика помеѓу преработките на „Кано“

Додадени 23 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
<tr>
<th style="border-top: solid 1px #ccd2d9; padding: 0.4em 1em 0.4em 0; vertical-align: top; text-align: left;">[[Површина]]</th>
<td style="border-top: solid 1px #ccd2d9; padding: 0.4em 1em 0.4em 0; vertical-align: top"> ? km²км<sup>2</sup></td>
</tr>
<tr>
<tr>
<th style="border-top: solid 1px #ccd2d9; padding: 0.4em 1em 0.4em 0; vertical-align: top; text-align: left;">Густина на насел.</th>
<td style="border-top: solid 1px #ccd2d9; padding: 0.4em 1em 0.4em 0; vertical-align: top">? жит./km²км<sup>2</sup></td>
</tr>
<tr>
Кано бил долго економски центар на Нигерија и центар за производство и извоз на на [[кикирики]]. Тој исто така поседува [[универзитет]] и [[Железница|железничка станица]] со возови кои идат за Лагос преку [[Кадуна]], додека [[Меѓународен аеродром во Кано|Меѓународниот аеродром во Кано]] лежи во непосредна близина. Кано отсекогаш бил центар на [[ислам]]ската [[култура]] на Нигерија; една од најубавите [[Џамија|џамии]] во земјата се наоѓа токму во овој град.
 
Кано порано бил опкружен со [[Градска ѕидина|ѕидини]], а денес повеќето од нив опстојуваат во стариот дел од градот. Стариот дел го поседува и [[Маркет Курми|Маркетот Курми]], познат по своите рачни изработки. Во стариот град се наоѓа и [[Емирова Палата|Емировата Палата]], палата со [[сахелска архитектура]] од [[15 век|XV век]], потоа соседната [[Централна џамија во Кано]] и џамијата [[Гидан Макама]]. Куќата [[Гида Дан Хауса]] е уште една забележлива зграда.
 
Христијаните и следбениците на другите немуслимански религии формираат само мал дел од населението и традиционално живеат во [[Сабон Гари]] или квартот за странците. Во [[1970]]-тите, [[1980]]-тите и повторно во [[2001]] година имаше меѓурелигиски бунтови во кои стотици се пријавени за мртви. Причина за овие бунтови е воведувањето на исламскиот закон [[шарија]].
== Историја ==
 
Градот Кано бил основан околу [[1000]]-тата година како независен [[Хаусанци|Хауса]] град-држава. Тој останал водечки независен [[емират]] или [[Монархија|кралство]] сè до создавањето на нигериската национална држава во [[1903]] година. Кано прерасна во просперитетен центар за транссахарската [[трговија]] со [[злато]], [[платно]], [[железо]], [[сол]] и [[Ропство|робови]], притоа можеби достигнувајќи го зенитот на неговото богатство и моќ во [[14 век|XIV век]], кога исламот почнувал да добива широки размери на овие територии. Во XV век, првата централна џамија била изградена во градот.
 
Според [[Хроника на Кано|Хрониката на Кано]], триесет и седмиот [[крал на Кано]] бил [[Мохамед Шареф]] ([[1703]]–[[1731]]). Неговиот наследник, [[Кумбари дан Шарефа]] (1731–[[1743]]), бил успешен во борбите со соседниот [[Сокото]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Нигерија]]