Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
(#1Lib1Ref)
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
|ланец = [[Јонски острови]]
 
|острови =
 
|површина = 117,812
 
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е грчки остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], со површина од 120 km²км<sup>2</sup>, и 3.084 жители <ref>[http://web.archive.org/web/20090318065626/http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]</ref>. Островот е општина во [[Префектура Кефалинија|префектурата Кефалинија]] и се наоѓа североисточно од брегот на Кефалоња, и западно од континентална Грција. Најмногу е познат по [[Хомер]]овата [[Хомерова Итака|Итака]], како домот на [[Одисеј]] во [[Одисеја]].
 
==Итака во митологија==
 
*[[Одисеас Андруцос]] (1788–1825), херој во грчката војна за независност
 
*[[Платон Дракулис]] (1858-1942), филозоф, писател, политичар
 
*[[Панагис Лекацас]] (1911-1970), писател, новинар
 
*[[Лоренѕос Мавилис]] (1860 – 1912), борец
 
*[[Јоанис Метаксас]] (1871–1941), генерал и диктатор на Грција
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Микенска Грција]]
[[Категорија:Острови во Грција]]
[[Категорија:Окрузи во Грција]]
[[Категорија:Одисеја]]
 
[[Категорија:Јонски Острови]]
 
[[Категорија:Општини во Грција]]