Разлика помеѓу преработките на „Женевско Езеро“

Додадени 22 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
|outflow = [[Рона]]
|residence_time = 11.4 години
|catchment = 7975 km²км<sup>2</sup>
|basin_countries = Швајцарија, Франција
|length = {{convert|73|km|mi|abbr=on}}
|width = {{convert|14|km|mi|abbr=on}}
|area = 580.03 km²км<sup>2</sup>
|depth = {{convert|154.4|m|ft|abbr=off}}
|max-depth = {{convert|310|m|ft|abbr=off}}
 
'''Женевско Езеро''' ([[француски]]. ''Lac Léman'' или ''Lac de Genève''; [[германски]]. ''Genfersee'') — најголемо од сите алпски езера и прави широка полумесечиа заедно со реката Рона која во него се влева од југоисточниот крај, а излегува од југозападниот. Иако езерото во најширокиот дел има 14 км, силните ветрови можат да предизвикаат силни бури што повеќе се својствени за морињата и внатрешноста на копното. Северниот брег е густо населен, а најважни градови се [[Женева]] и [[Лозана]]. Падините по должината на езерскиот брег, свртени кон југ, претставуваат најголеми лозарски обласи во Швајцарија.<ref>[http://www.rhone-geneve.ch/sousindicateur.php?ID_indicateur=9&ID_domaine=2&ID_sousindicateur=40&typecat= Seujet / Lac Léman] rhone-geneve.ch. Retrieved on 2009-07-20</ref>
 
 
 
{{Commons|Category:Lake Geneva}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Езера во Швајцарија]]
 
[[Категорија:Езера во Франција]]