Разлика помеѓу преработките на „Женева (кантон)“

Додадени 9 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
(нова страница)
 
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
 
 
 
{{Infobox settlement
<!-- See Template:Infobox settlement for additional fields and descriptions -->
 
== Природни одлики ==
Кантонот Женева се наоѓа на западниот брег на [[Женевско Езеро|Женевското Езеро]], на местото каде од него истекува [[Рона]]. Го опфаќа градот [[Женева]] и нејзината близина. Од готово сите страни е опкружен со територија на [[Франција]]. Од [[Швајцарија|швајцарските]] [[Административна поделба на Швајцарија|кантони]], има само кратка граница со [[Кантон Во|кантонот Во]]. Највисокиот врв е на надморска висина од 516 метри. Површината на кантонот е 282 km²км<sup>2</sup>.
 
== Историја ==