Разлика помеѓу преработките на „Еврејска автономна област“

с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB
с (BOT: Zamenjena rasterska slika sa slikom u formatu SVG.)
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB)
 
{| border="1" cellpadding="2" cellspacing="0" align="right" width="300px"
! colspan="2" align=center bgcolor="#FFDEAD" |Еврејска автономна област
| [[Основана]]: || 1934
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Површина]]: || 36.000 [[km²км<sup>2</sup>]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Население]]: || 190.915 ''<small>( 2002)</small>''
| [[Главен град]]: || [[Биробиџан]]
|----- bgcolor="#FFFFFF"
| [[Густина на население]]: || 5,3 жит. на km²км<sup>2</sup>
|----- bgcolor="#FFFFFF"
|}
 
== Историја ==
Основана е за време на [[Сталин]] во [[1928]] и требала да послужи како нова матична држава за сите [[Евреи]] од [[СССР]]. Во прво време оваа идеа била позитивно оценета помеѓу Евреите. Меѓутоа, поради острата клима, но и политиката на Сталин во 1930-те години, малку Евреи се одлучиле за живот во оваа област. Максималната концентрација на Евреи била достигната непосредно после Втората светска војна кога се сметало дека областа е уточиште за еврејските бегалци. Тогаш третина од населението биле Евреи. Со основањето на [[Израел]], опаднал интересот за живот во оваа далечна територија, така што во неа денес живеат само околу 2.300 Евреи.
 
Површината е 36.100 km²км<sup>2</sup>, а живеат 186.541 луѓе (податоци од 2006).
 
== Население ==
* [[Таџици]] (0.07%), 103
* [[Мари (народ)|Мари]] 102(0.05%)
* [[Кинези]] 102 (0.05%)
 
Вкупно се евидентирани 95 различни етнички групи.
Наталитетот е за една мерна единица повисок од севкупниот руски просек.
 
 
 
{{commons|Category:Jewish Autonomous Oblast}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Автономни области во Русија]]
[[Категорија:Еврејска автономна област| ]]