Разлика помеѓу преработките на „Асалско Езеро“

Додадени 55 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB
с (Bot: Migrating 31 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q81239 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB)
| inflow = под [[океан]]ската површина
| outflow = нема
| catchment = 900 km²км<sup>2</sup>
| basin_countries = {{ЏИБ}}
| length = 10 km
| width = 7 km
| area = 54 [[km²км<sup>2</sup>]]
| depth = 7,4 m
| max-depth = > 20 m
| residence_time =
| shore =
| elevation = -153 m (-502 ft)</br />(под површина)
| islands =
| cities = Ранда (25 km североисточно)
}}
 
'''Асалското Езеро''' ({{lang-fr|Lac Assal}}) е [[кратерско езеро]] во централен [[Џибути]], сместено на јужната граница на регионот [[Таџура]] на 120 &nbsp;km западно од [[Џибути (град)|Џибути Сити]]. Лежи на 155 &nbsp;m (515 &nbsp;ft) под морското ниво во [[Данакилска котлина|Афарската котлина]] (Данакилска котлина) и преставува најниска точка во [[Африка]]. Има димензии од 19 и 7 &nbsp;km и површина од 54 km²км<sup>2</sup>. Длабоко е 40 m.
 
Езерото се карактеризира со високо ниво на [[соленост]] околу 34,8% (до 40% на 20 m длабочина), споредено со просечната соленост на океаните од 3,5 % го прави [[солено езеро|најсоленото езеро]] во светот.
 
 
== Надворешни врски ==
Image:DjiboutiLacAssal.jpg|
</gallery>
 
 
{{Commons|Category:Lake Assal|Асалско езеро}}