Разлика помеѓу преработките на „Американски Девствени Острови“

с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
(Одбиена последната промена (од Vase10000) и ја поврати преработката 3650139 на TohaomgBot)
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
 
{| border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 align=right width=285px style="margin-left: 0.5em; margin-bottom:0.5em"
|+<font size=+1>'''Американски Девствени Острови''' </font>
|-
| [[Површина]]<br />&nbsp;- вкупно <br />&nbsp;- % вода
| <br />[[1 E8 m²|352]] [[km²км<sup>2</sup>]] <br /> 1%
|-
| [[Жители]] <br />&nbsp;- вкупно ([[2003]]) <br />&nbsp;- [[Густина на население|Густина]]
| <br /> 124.778 (јул 2003.)<br />354 стан/km²км<sup>2</sup>
|-
| [[Независност]]
| 1-340
|}
'''Американски Девствени Острови''' ({{lang-en|United States Virgin Islands}}) — [[архипелаг|островска група]] во [[Кариби]]те која припаѓа на [[САД|Соединетите Американски Држави]]. Тоа е поголем дел на [[архипелаг|архипелази]], таканаречени [[Девствени Острови]], додека мал дел на територија се [[Британски Девствени Острови|Британските Девствени Острови]]. Американските Девствени Острови се состојат од 3 главни острови [[Сент Томас]], [[Сент Џон]] и [[Сент Крој]] како и повеќе помали [[остров]]и. Ова е единствен дел од територијата на [[САД]] каде се вози од левата страна.
 
Во [[Данска]] островите се нарекуваат бившите Дански Западноиндиски Острови ([[Дански јазик|дански]]: ''De tidligere Dansk Vestindiske Øer'').
[[Податотека:Charlotte Amalie Wade.jpg|thumb|лево|500п|[[Шарлота Амалија]], главниот град на Американските Девствени Острови]]
Американските Девствени Острови се поделени на 2 [[округ|окрузи]] и 20 подокрузи. Тие се:
 
 
* [[Сент Крој]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Американски Девствени Острови|*]]