Џуно: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Џуно (Алјаска) на Џуно)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
 
'''Џуно''' ({{lang-en|City and Borough of Juneau}}; скратено ''Juneau'') е [[главен град]] на [[САД|американската]] сојузна држава [[Алјаска]]. Претставува единствена административна единица сместена на Алјаска. Во 1906 е избран за престолнина на Алјаска, кога седиштето на владата било преместено од [[Ситкa]]. Со актот од 1970 година, [[град]]от се споjува со соседниот [[Даглас (Алјаска)|Даглас]] и околните населби кои заедно ја сочинуваат територијата на денешен Џуно.
 
Површината на градот изнесува 8.430,40 km²км<sup>2</sup> што е повеќе од [[Род Ајленд]] и [[Делавер]] заедно. Центарот на Џуно се наоѓа во подножјето на истоимената [[планина]] и се простира преку [[канал]]от од [[остров]]от [[Даглас (остров)|Даглас]]. Според пописот направен во [[2000]] година, во градот живееле 30,711 жители, додека пак според пописот од [[2007]] покажало дека во градот живееле 30,690 луѓе.
 
Градот го добил своето име според [[Џо Џуно]], рудар и трагач по [[злато]]. Џуно бил основан од Џо и [[Ричард Хенри]] после пронаоѓањето злато со помош на племето [[Тлингит]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Главни градови на САД]]
[[Категорија:Градови во Алјаска]]