Разлика помеѓу преработките на „Јас-Наѓкун-Солнок“

Додадени 37 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB
с
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB)
|'''Административен центар''' || [[Солнок]]
|-
|'''[[Површина]]''' || 5.581,71 km²км<sup>2</sup>
|-
|'''Население'''
|-
|'''Густина на населението'''
| 71,5 /km²км<sup>2</sup>
|-
|'''Број на населени места'''
|}
 
'''Јас-Наѓкун-Солнок''' ([[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Jász-Nagykun-Szolnok'') е името на административниот [[Окрузи на Унгарија|округ]] (''comitatus'' или ''megye'') во [[Унгарија]]. Лежи во централна [[Унгарија]] и ги дели границите со унгарските окрузи [[Хевеш]], [[Боршод-Абауј-Земплен]], [[Хајду-Бихар]], [[Бекеш]], [[Чонград]], [[Бач-Кишкун]] и [[Пешта (округ)|Пешта]]. Реките Тиза и Корос течат низ округот. Главен град на Јас-Наѓкун-Солнок е градот [[Солнок]]. Неговата површина изнесува 5582 km²км<sup>2</sup>. Пред неколку години, околу 1990-тите, името на округот било Солнок.
 
== Надворешни врски ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Окрузи во Унгарија]]