Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎Жица и кабел: Правописна исправка, replaced: жичан → жичен using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е хемиски елемент → ''' — хемиски елемент using AWB)
с (→‎Жица и кабел: Правописна исправка, replaced: жичан → жичен using AWB)
 
=== Жица и кабел ===
И покрај конкуренцијата од други материјали, бакар останува најпосакуван [[Електричен спроводник|електричен проводник]] во скоро сите категории на електрични жици, освен надземен [[пренос на електрична енергија]], каде често се користи [[алуминиум]].<ref>Попс, Хорас, 2008, "Обработка на жица од антиката до иднината", ''Wire Journal International'' , јуни, стр. 58-66</ref><ref>Металургијата на бакарна жица, http://www.litz-wire.com/pdf%20files/Metallurgy_Copper_Wire.pdf</ref> Бакарна жица се користи во [[Производство на електрична енергија|производството на електрична енергија]], [[пренос на енергија]], [[дистрибуција на електрична енергија]], [[телекомуникации]], [[Електроника|електронски]] кола и безброј видови [[електрична опрема]].<ref>Јозеф, Гинтер, 1999, Бакар: неговата трговија, производство, употреба и еколошки статус, уредени од Кундиг, Конрад Ј.А., АСМ Интернационал, стр. 141-192 и стр. 331-375.</ref> [[Електрична инсталација|Електричната инсталација]] е најважниот пазар за индустријата за бакар.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.chemistryexplained.com/elements/C-K/Copper.html|title=Copper, Chemical Element – Overview, Discovery and naming, Physical properties, Chemical properties, Occurrence in nature, Isotopes|publisher=Chemistryexplained.com|accessdate=16 October 2012}}</ref> Тука спаѓаат структурни напојувања, кабел за дистрибуција на електрична енергија, жица за апарати, комуникациски кабел, жичанажичена и кабелска мрежа и магнетна жица. Приближно половина од сиот бакар миниран се користат за електрични жици и кабелски проводници.<ref>Јозеф, Гинтер, 1999, Бакар: Нејзината трговија, производство, употреба и еколошки статус, уредени од Кундиг, Конрад Ј.А., АСМ Интернационал, стр.348</ref> Многу електрични уреди се потпираат на бакарни жици, бидејќи на бројните својствени корисни својства, како што се неговата висока [[Електрична спроводливост|спроводливост]] , [[затегнувачка цврстина]], [[еластичност]], отпор на [[деформација]], отпор на [[корозија]], ниско [[термичка експанзија]], со висок [[коефициент на топлинска спроводливост]], едноставноста за [[лемење]], [[кроткост]]а и леснотија на инсталација.
 
За краток временски период од крајот на 1960-тите до крајот на 1970-тите, бакарните жици беа заменети со [[алуминиумски жици]] во многу проекти за станбена изградба во Америка. Новата инсталација беше вмешана во голем број домашни пожари и индустријата се врати во бакар.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.heimer.com/Inspection-Information/Aluminum-Wiring.html|title=Aluminum Wiring Hazards and Pre-Purchase Inspections.|work=www.heimer.com|accessdate=2016-06-03}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.faqs.org/faqs/electrical-wiring/part2/section-16.html|title=Electrical Wiring FAQ (Part 2 of 2)Section – Aluminum wiring|work=www.faqs.org|accessdate=2016-06-03}}</ref>