Разлика помеѓу преработките на „Бил Гејтс“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎Основни биографски податоци: Правописна исправка, replaced: чија што → чијашто using AWB
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB)
с (→‎Основни биографски податоци: Правописна исправка, replaced: чија што → чијашто using AWB)
Откако завршил во Lakeside School, постигнал 1590 од 1600 поени на SAT(вид на покагање матура), и се запишал на Харвард во 1973та. Иако планирал да започне кариера на правник, сепак на Харвард тој повеќе време поминувал на компјутер отколку на друго место. Сепак успевал со неколку часа учење малку спиење да биде солиден студент. Во 1974тата со Пол Ален решиле да се обидат да основаат компјутерска софтверска компанија.
 
Бил Гејтс се оженил на први јануари, 1994 со сопругата Мелинда. Таа имала 33 години, а тој имал 42 години. Имаат три деца, Џенифер Катарина(1996), Рори Џон(1999) и Фиби Адел(2002). Нивниот имот кој се протега на 6100 метри квадратни, во чија шточијашто близина се наоѓа 18 метарски базен е опремен со подводен музички систем. Во своја приватна сопственост поседува неколку записи на Леонардо да Винчи за кои потрошил преку 30 милиони долари.
 
== Творештво ==