Разлика помеѓу преработките на „Британска Империја“

с
→‎Источноиндиската компанија во Азија: Правописна исправка, replaced: чија што → чијашто using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Втората Светска Војна → Втората светска војна (3) using AWB)
с (→‎Источноиндиската компанија во Азија: Правописна исправка, replaced: чија што → чијашто using AWB)
Од својата база во [[Индија]], Компанијата исто така била вклучена во многу профитабилна трговија со извоз на опиум со Кина уште од 1730-тите години. Оваа трговија, која била незаконска бидејќи династијата Оинг ја прогласила за таква во 1729 година, помогнала да се отстрани трговската нерамнотежа која се создала како последица од увозот на чај во Британија кој предизвикал голем одлив на сребро од Британија во Кина. Во 1839 година, конфискацијата на 20 000 сандаци со опиум од страна на кинеските власти ка Кантон, ја предизвикала Британија да ја нападне Кина во Првата опиумска војна, и како поседица од тоа Хонгконг, кој во тоа време бил мала населба,бил под британска опсада .
 
Во 1857 година бунтот на сепоите, индиски трупи под команда на британски офицери, прераснал во поголем конфликт кој завршил со распаѓање на компанијата и со преземање на контролата од страна на британската влада. Биле потребни шест месеци за да се задуши индиското востание чија шточијашто последица бил огромниот број на човечки жртви од двете страни.
Подоцна британската влада призела директна контрола врз Индија со што започнал периодот познат како Британскиот Раџ во кој со Индија управувал назначен гувернер- генерал, а кралицата Викторија била крунисаната императока на Индија. Источноиндиската компанија се распаднала наредната година.