Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Одземени 3 бајти ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (3) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (3) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (3) using AWB)
 
По [[Првата светска војна]], во Америка се појавиле кино сали и ресторани, каде се влегувало со автомобил.
Американската компанија „Бел замок“ (White Castle) од [[Канзас]], во [[1921]] година била втората продавница за брза храна, и првиот ланец за [[хамбургер]]и, кој штокојшто се продавал по цена од само пет центи.<ref name="npr">{{Cite web|url=http://www.npr.org/programs/morning/features/patc/hamburger/|title=The Hamburger|accessdate=November 23, 2007|publisher=[[National Public Radio|NPR]]|year=2002|author=[[National Public Radio]]|archiveurl=http://web.archive.org/web/20020911155727/http://www.npr.org/programs/morning/features/patc/hamburger/|archivedate=September 11, 2002}}</ref> Волтер Андерсон го отворил првиот ресторан „Бел замок“ во [[Вичита]], во [[1916]] година, воведувајќи ограничено [[мени]], ниски цени, и [[хамбургер]] што бил брзо подготвуван.<ref name="jpfarrell">{{Cite web|url=http://jpfarrell.blogspot.com/2007/11/evolution-of-quick-service-restaurant.html|title=The Evolution of the Quick Service Restaurant|accessdate=February 14, 2008|publisher=A Management Consultant @ Large|author=James P Farrell}}</ref> Покрај сите останати иновации, потрошуачите можеле да гледаат како им се подготвува храната.
 
Домашна достава на храна била воведена во доцните дваесетти години од 19 век, а во 1940-те години доставувачите користеле [[ролшуи]].<ref name="Honk for Service">{{cite book | title=Honk for Service, a Man, a Tray, and the Glory Days of the Drive-in | publisher=Tray Days Publishing | author=Mcginley, Lou Ellen | year=2004 | isbn=978-0615126975}}</ref>
Продавниците за пржена риба и пржени компирчиња се вид на брза храна која што најмногу е распространета во [[Велика Британија]], [[Нов Зеланд]] и [[Австралија]]. Рибата е здробена и потоа сервирана со пржен компир.
[[Германија|Германците]] пак, имаат свои видови на брза храна. Еден оброк брза храна кај нив се состои од една порција пржен компир, со прелив и некој вид на месо. Најчестиот прелив кој штокојшто го употребуваат со пржениот компир е [[мајонез]]от, а друг вид на прелив може да биде [[кечап]] или пак сос од кикиритки. Понекогаш пржениот компир го сервираат со различни комбинации на сосови, меѓу кои најчесто се користат: мајонез, зачинет или незачинет кечап, и сечкан кромид; мајонез со сос од кикиритки (понекогаш и со кечап и исечкан кромид). Месото е некаков вид пржено месо или крокети.
 
Во [[Португалија]], има неколку видови на локална брза храна и специјализирани ресторани за ваквиот вид на кујна. Едно од најпопуларнiтe јадењa е познатото „франго асадо“ (пилешко на скара, претходно маринирано), „еспетада“ (сочна мисирка или свинско месо на две стапчиња) и „бифанас“ (свински котлети со специфичен сос сервирани како сендвич). Ваков вид на храна честопати е сервиран со пржен компир.
Во 2006 година, порастот на глобалниот пазар за брза храна порасна за 4,8% и со тоа достигна вредост од 102,4 милијарди фунти.<ref>{{cite web|url=http://ourlife.org.uk/silo/files/takeaways-factsheet.pdf |title=Our Life Policy Research Notes on takeaways - The UK fast-food market |accessdate=July 28, 2012 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20130114222613/http://ourlife.org.uk/silo/files/takeaways-factsheet.pdf |archivedate=January 14, 2013 |df=mdy }}</ref> Само во Индија, индустријата за брза храна расте за 41% годишно.<ref>{{cite web|url=http://www.worldwatch.org|title=Worldwatch Institute}}</ref> [[Мекдоналдс]] е сместен во 126 држави и на 6 континенти.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/worldservice/specials/1616_fastfood/|title=The Fast Food Factory}}</ref> Најголемиот Мекдоналдс ресторан во светот се наоѓа во [[Орландо]], САД.<ref>{{cite web|url=http://www.vacationsmadeeasy.com/OrlandoFL/pointsOfInterest/WorldsLargestMcDonaldsinOrlandoFL.cfm|title=World's Largest McDonald's in Orlando, FL|publisher=|accessdate=May 24, 2015}}</ref>
 
Има голем број на ресторани за брза храна низ светот. [[Бургер Кинг]] има повеќе од 11.000 ресторани во повеќе од 65 држави. KFC е сместен во повеќе од 25 држави. Сабвеј е еден од рестораните кој штокојшто најбрзо се развил. Од мај 2009 година, во повеќе од 90 држави се изградени приближно 39.129 ресторани. [[Пица Хат]] (Pizza Hut) се наоѓа во над 97 земји, од кои 100 локации се наоѓаат во [[Кина]]. „Тако Бел“ (Taco Bell) брои 278 ресторани сместени во 14 земји, без Соедиентите Американски Држави.
 
==Критика==