Разлика помеѓу преработките на „Печатење“

Одземени 35 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја на печатење: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB
(Создадено преведувајќи ја страницата „Штампарство“)
 
с (→‎Историја на печатење: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
 
== Историја на печатење ==
Во [[Историја|историјатаисторија]]та е запишано дека [[Древен Египет|древните Египќани]] пронашле  материјал со име [[папирус]] на кој штокојшто можело да се пишува. Папирус бил изработен со лепење и спојување на исушени стебла од растението папирус. За евидентирање и чување на симболите на папирус се користело [[мастило]] од сипа, а како држала за пренос се користеле шупливи стебла [[Бамбус|од бамбус]] или [[Пенкало|перо]]. Подоцна [[Хартија|хартијатахартија]]та била откриена од страна на [[Народна Република Кина| Кинезите]], и таа се усовршувала натаму во годините.
 
Пораките долго време се пишувале рачно на хартија или на животинска [[кожа]]. Рачно пишување  било премногу бавно, особено ако требало да се прави повеќе од една копија. И книгите се пишувале рачно на хартија, така што тие, биле вистинска реткост на располагање на мал број на луѓе. Многу години луѓето биле во потрага по начин за да креираат порака во форма од која ќе можете да направите повеќе копии, без да имаат повеќе време за пишување секогаш кога тие имале потреба.
* 1881 - почнува употребата на автоматско пишување (autotype) - репродукција на оригиналот, што е основа на модерната репродукција на слика за сите методи за печатење.
* 1884 првата машина за копирање писма.
 
* Периодот на автоматизација (1900-1950)
** примена на фото постапки.