Разлика помеѓу преработките на „Сперматозоид“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 месеци
с
Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB)
 
[[File:Simplified spermatozoon diagram-ru.svg|thumb|Структура на сперма]]
 
'''Сперматозоид''' е машкиот [[Гамета|гамет]] (машка [[пол]]ова [[клетка]]).
 
==Добивање на сперматозоид==
Од структурата на сперматозоидот може да се види јасно усогласување меѓу формата и функцијата. Сперматозоидот плива кон јајце клетката, и со тоа е прилагодена и неговата градба.
:*глава - составена од јадро и акрозом
:*врат - во кој штокојшто се сместени две центриоли
:*среден дел - во кој штокојшто се сместени митохондиите (содржат АТР кој е извор на енергија за движење на сперматозоидот)
:*камшиче
 
===Акрозом===