Грб на Франција: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB
(ситна поправка)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
|use =
}}
Сегашниот '''грб а Франција''' е симбол на републиката од [[1953]] година, иако нема никаков правен статус како официјален [[грб]]. Се појавува на [[Пасош на Франција|пасошот на Франција]], а првобитно во [[1912]] година и усвоен од страна на [[Министерство за внатрешни работи на Франција|Министерството за внатрешни работи на Франција]] за дипломатска употреба. [[Обединетите нации]] во [[1953]] барале од [[Франција]] да го достави својот [[грб]] како би бил прикажан заедно со [[грб]]овите на другите земји, а посебна комисија одлучила овој грб кој штокојшто е од [[1912]] година да се прати како [[грб]] на [[Франција]]. Притоа не му е даден никаков официјален статус.
 
Технички речено, ова е [[амблем]], затоа што не ги почитува [[хералдика|хералдичките]] правила. Причината за тоа е што во [[Франција]], [[хералдика]]та била сметана како аристократска уметност, поврзана со стариот, кралски режим.